معرفی شهر و اماکن زیارتی سامرا

یکی دیگر از شهرهای زیارتی عراق، شهر سامرا است که در بین دو شهر تکریت و بغداد قرار گرفته است. این شهر، مرکز استان صلاح‌الدین عراق است و فاصله‌ای ۱۲۴ کیلومتری با بغداد دارد.
 

 

نتیجه تصویری برای سامرا + تابناک


​​​​​​​سامرا در زمان خلافت معتصم عباسی، به‌عنوان پایتخت خلافت اسلامی انتخاب شد که این واقعه تاریخی، رونق و آبادانی زیادی را به‌سوی این شهر روانه کرد. البته در سال‌های گذشته و در پی حملات و بمب‌گذاری‌های گروه‌های خارجی، سامرا وضعیت چندان مطلوبی ندارد.

با این‌حال، هنوز هم می‌توان این شهر را یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین شهرها، در میان شیعیان دانست. چراکه مرقد دو مطهر دو تن از امامان شیعه، یعنی امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) را در خود جای داده و سالانه میزبان افراد زیادی است که با هدف زیارت این دو حرم مطهر، به این شهر سفر می‌کنند.

انتقال پایتخت خلافت از بغداد به سامرا، نه‌تنها موجب رونق و پیشرفت شهر سامرا شده، بلکه ساختمان‌ها و بناهای تاریخی زیادی را هم در این شهر، به یادگار گذاشته است که از میان آن‌ها می‌توانیم به بنای مسجد سامرا اشاره کنیم که هنوز هم می‌توان از آن بازدید کرد.

علاوه بر این، آثار تاریخی دیگری نیز در این شهر وجود داشته است که در پی حملات سال‌های اخیر از بین رفته و در حال حاضر، به‌غیر از ویرانه‌ای از آن باقی‌نمانده است. در سال‌های نه‌چندان دوری، شهر سامرا به‌دلیل برخوردا نبودن از امنیت مطلوب، امکان پذیرش گردشگر را نداشت و تعداد زیادی از زائران ایرانی عراق، زیارت قبور مطهر این دو امام را از دست داده‌اند. اما در حال حاضر، درهای این شهر به‌روی زائران و دلدادگان مذهب تشیع باز است و آن‌ها می‌توانند برای زیارت این اماکن مقدس به این شهر سفر کنند.

همچنین، از جمله دیگر اماکن زیارتی سامرا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • مرقد نرجس خاتون (مادر امام زمان(عج))
  • مرقد حکیمه خاتون
  • مرقد حسین بن علی الهادی(ع)
  • مرقد سید محمد(ع)
  • مقبره امامزاده محمد دری
  • سرداب غیبت

البته لازم است بدانید که مرقد حکیمه خاتون و نرجس خاتون، در داخل حرم قرار گرفته است و برای زیارت آن‌ها، لازم نیست نگران تردد در شهر سامرا باشید.