رپورتاژ

معرفی شهر و اماکن زیارتی کاظمین

پس از معرفی سه شهر نجف، کربلا و سامرا، حالا سراغ چهارمین شهر زیارتی عراق یعنی سامرا خواهیم رفت. شهری که در هشت کیلومتری بغداد قرار گرفته و حرم دو تن دیگر از امامان شیعه را در خود جای داده است.

این شهر در غرب رودخانه فرات قرار گرفته و  همین مسئله باعث بارندگی‌های رگباری فصل بهار در این شهر شده است. در متون تاریخی، کاظمین را یکی از قدیمی‌ترین شهرهای عراق شناخته‌اند که قدمت آن حتی به زمانی پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

قرارگیری حرم دو تن دیگر از امامان شیعه، یعنی امام کاظم (ع) و امام جواد (ع)، پدر و فرزند امام رضا (ع)، باعث شده است تا سالانه افراد زیادی از سراسر کشورهای شیعه به این شهر سفر کنند و آداب زیارت این اماکن مقدسه را به‌جا می‌آورند.

کاظمین نیز مثل سامرا، در طول سال‌های اخیر، بارها مورد تهاجم و بمب‌گذاری گروه‌های خارجی قرار گرفته و قسمت‌های زیادی از آن تخریب شده است. همین مسئله در سال‌های گذشته باعث شده بود تا راه سفر به کاظمین نیز، مسدود شود و زائران از زیارت قبر این دو امام بزرگوار، محروم بمانند.

کاظمین یکی از آن شهرهایی است که به‌دلیل قرارگیری حرم پدر و پسر امام رضا(ع) در آن، برای ما ایرانی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است و هرسال تعداد زیادی از دلدادگان ایرانی، با خرید بلیط هواپیما بغداد، یا از هر طریق دیگری به این شهر سفر می‌کنند.

این شهر، برخلاف سایر شهرهای زیارتی عراق، زیارتگاه یا مسجد خاص دیگری ندارد و می‌توان گفت تنها مکان زیارتی آن، همین حرم‌های مطهر است.