6

برگزاری دومین جلسه اربعین 1401 استان یزد

استاندار یزد نقش ستاد اربعین حسینی را هدایت، حمایت، تسهیلگری و نظارت دانست و گفت نباید فعالیت این ستاد، نقش مردمی این جریان اصیل فرهنگی و عقیدتی را تضعیف کند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهران فاطمی در نشست ستاد اربعین حسینی استان یزد افزود: جریان اربعین حسینی؛ یک جریان بزرگ فرهنگی و عقیدتی است و این جریان بزرگ باید هر ساله در کشور و به ویژه استان دارالعباده و دارالعلم یزد تقویت شود.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸ و پیش از شیوع کرونا، نزدیک به ۶۵ هزار نفر از مردم استان در قالب سفر اربعین، به کربلا سفر کردند، ادامه داد: با توجه به انجام واکسیناسیون عمومی، پیش بینی می شود امسال تعداد زوار یزدی به سقف ۹۰ هزار نفر برسد.
استاندار یزد بر تسریع در برنامه ریزی ها و عملیات ساخت پروژه موکب اربعین حسینی استان یزد در مرز چذابه تاکید و خاطرنشان کرد: در این راستا باید ظرف دو هفته آینده طرح نهایی و برنامه زمان بندی اجرای آن تهیه، پیمانکار آن مشخص و مسائل مربوط به تامین منابع مالی آن پیگیری شود.
فاطمی با بیان اینکه عملیات اجرای این طرح باید در روز عید فطر آغاز شود، با اشاره به برنامه ریزی استان برای برپایی ۵۴ موکب در اربعین حسینی، گفت: در این زمینه باید متناسب با حجم مسافران و زوار، تعداد موکب ها افزایش یابد لذا باید تمهیدات لازم برای افزایش تعداد موکب ها انجام و این موکب ها در حالت آماده باش قرار گیرند.
استاندار یزد با تاکید بر اینکه اربعین به یک زمان و مکان خاص تعلق ندارد و باید به دنبال  ترویج و اشاعه فرهنگی حسینی باشیم، خاطرنشان کرد: در این راستا کمیته فرهنگی ستاد اربعین حسینی استان باید به تهیه برنامه ها و بسته های متنوع فرهنگی و آموزشی در دو بخش زائران و مردمی که امکان انجام سفر برای آن ها وجود نداشته است، اقدام کند.
فاطمی همچنین به گزارش ارائه شده توسط کمیته مشارکت های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اشاره و تاکید کرد: اقلام مورد نیاز زائران باید به صورت دقیق احصاء و پیش بینی های لازم صورت گیرد تا بهترین پشتیبانی ها و خدمات به زوار امام حسین(ع) انجام شود.
وی با تاکید براینکه پیش بینی های لازم برای اعزام زائران با ارزان ترین قیمت انجام شود، خطاب به فرمانداران گفت: مسائل مربوط به سفر اربعین حسینی باید در اولویت قرار گرفته و جلسات ستاد اربعین حسینی شهرستان ها به صورت منظم و دقیق برگزار و کمیته های ذیل آن فعال شود.
استاندار یزد جریان اربعین حسینی را جریانی مردمی دانست که نقش آفرینی اقشار مختلف در آن بسیار اهمیت دارد و تصریح کرد: نقش ستاد اربعین حسینی هدایتگری، حمایت، تسهیلگری و نظارت است و حضور ستاد نباید جریان زلال مردمی را تضعیف کند لذا اصل جریان باید به مردم سپرده شود.

 

نوشته شده توسط آقای زارعیان